Enkel elegans och klara former. Med den platta designen på de horisontella rörkomponenterna förenar Zehnder Zeta form och funktion i badrummet. Det generösa avståndet mellan rörpaketen gör det enkelt att hänga upp och värma handdukar. Elementet finns i vitt och med högkvalitativ kromad yta.

Fördelar

  • Tidlös design framhäver estetiska aspekter
  • Generösa röravstånd gör det lätt att hänga upp handdukar
  • Stora röravstånd gör det enkelt att rengöra
  • Tack vare det korta avståndet till väggen även idealisk för nischer och små rum
  • Elegant design i kromat utförande
  • Tidlös design med fyrkantskollektorer som lämpar sig perfekt för klassiska badrum
  • Flexibel installation tack vare utbytbar fram- och återledning
  • Anslutningsmöjligheter möjliggör en kort installationstid vid renovering

        Särskilda fördelar med varmvattendrift

        • Flexibel installation med anslutningsmöjlighet till höger och vänster

          Särskilda fördelar med blanddrift

          • Flexibel användning tack vare möjligheten till blanddrift med T-stycke
          • Elelementet ger varma handdukar och rum året om

          Lackerat utförande

          Modell
           
          H
          mm
          L
          mm
          Värmeeffekt
          75/65/20 °C1)
          Watt
          70/55/24 °C
          Watt
          55/45/24 °C
          Watt
          55/45/20 °C
          Watt
          ZETA-PQ6-080-050800500322233143171
          ZETA-PQ6-120-0501200500480347213255
          ZETA-PQ6-160-0501600500642465287343
           
          ZETA-PQ6-080-060800600377274170202
          ZETA-PQ6-120-0601200600562407251300
          ZETA-PQ6-160-0601600600642465287343

          Kromat utförande

          Modell
           
          H
          mm
          L
          mm
          Värmeeffekt
          75/65/20 °C1)
          Watt
          70/55/24 °C
          Watt
          55/45/24 °C
          Watt
          55/45/20 °C
          Watt
          ZETA-PQ6C-080-05080050020314689107
          ZETA-PQ6C-120-0501200500302216131157
          ZETA-PQ6C-160-0501600500395283172206
           
          ZETA-PQ6C-080-060800600235170104124
          ZETA-PQ6C-120-0601200600350252154184
          ZETA-PQ6C-160-0601600600457328199239

          H = monteringshöjd, L = längd
          1) Effekt enligt EN 442
          Traffic White (9016* / RAL 9016)

          * Dessa färger/ytor blir blanka, de övriga får matt utförande.

          Trots yttersta noggrannhet vid lackeringen av våra radiatorer kan smärre färgavvikelser, beroende av produktionsserie och gentemot andra färgbärare (keramik, papper, metall) samt bildskärmsillustrationen, uppstå.

          RAL och NCS är tillverkarbeteckningar.

          Välj en färg.

          Standard

          Surfaces